روز جهانی زنان

 

روز جهانی زنان (8 مارس) یک روز جهانی برای تجلیل از دستاوردهای تاریخی، فرهنگی و سیاسی زنان است. این روز همچنین در حمایت از اقدام علیه نابرابری جنسیتی در سراسر جهان برگزار شد.

همۀ ما می‌دانیم که جهان بدون زنان نمی تواند به مسیر خود ادامه دهد. امروز روز نگاه دوباره به زنان و همۀ رنجی است که نابرابری در طول تاریخ به آنان تحمیل کرده است.

سازمان‌های کوچک و بزرگ گرد هم می‌آیند تا به زنان نشان دهند که چقدر در جامعه امروزی ارزشمند هستند. همچنین مطمئن شوید که به زنان اطراف خود کمک می‌کنید تا در کار، تحصیل، داشتن زندگی مستقل و رسیدن به حقوقی که ممکن است در جامعه از آن محروم شده باشند، موفق شوند. تا به آنها کمک کند بال‌هایشان را بگشایند و به پرواز درآیند.

در ادامه می‌خوانید:

تاریخچۀ روز جهانی زنان

جدول زمانی روز جهانی زنان

بر اساس اعداد

فعالیت‌های روز جهانی زنان

پنج واقعیت در مورد روز جهانی زنان

چرا روز جهانی زنان را ارج می‌نهیم؟

نیکان و زنان

 

روز جهانی زنان

 

تاریخچۀ روز جهانی زنان

سوزان بی آنتونی یک فعال سیاسی و مدافع حقوق زنان بود. پس از جنگ داخلی آمریکا، او برای تحقق متمم چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده مبارزه می‌کرد که براساس آن «تمام کسانی که در ایالات متحده متولد شده‌اند یا تابعیت آن را دارند و شامل قوانین قضایی آن هستند، تبعۀ ایالات متحده و ایالت محل اقامتشان محسوب می‌شوند. هیچ ایالتی قانونی را وضع یا اعمال نخواهد کرد که امتیازات یا مصونیت‌های اتباع ایالات متحده را کاهش دهد. هیچ ایالتی بدون طی مراحل قانونی مقتضی، فردی را از حق زندگی، آزادی، یا مالکیت، و نیز، برخورداری از حمایت مساوی قانون محروم نمی‌کند.»

بی آنتونی امیدوار بود به موجب این قانون حق رأی زنان هم در ایالات متحده به رسمیت شناخته شود. اگرچه متمم چهاردهم در سال 1868 تصویب شد؛ اما حق رأی زنان در آن جایی نداشت. در سال 1869، انجمن ملی حق رأی زنان (NWSA) توسط الیزابت کدی استانتون و سوزان بی. آنتونی با هدف ادامۀ مبارزه برای حقوق زنان تأسیس شد.

در اوایل دهۀ 1900، زنان با نابرابری دستمزد، نداشتن حق رأی مواجه بودند و بیش از حد کار می‌کردند. در پاسخ به همۀ این‌ها، 15000 زن در سال 1908 در شهر نیویورک راهپیمایی کردند تا حقوق خود را مطالبه کنند. در سال 1909، اولین روز ملی زن مطابق با اعلامیۀ حزب سوسیالیست آمریکا برگزار شد. این جشن در آخرین یکشنبه فوریه تا سال 1913 برگزار می‌شد.

یک کنفرانس بین‌المللی زنان در اوت 1910 توسط کلارا زتکین، مبارز حق رأی زنان اهل آلمان و رهبر دفتر زنان سازماندهی شد. زتکین یک روز ویژه زن را پیشنهاد کرد که سالانه سازماندهی شود. چیزی نگذشته که روز جهانی زنان در اتریش، دانمارک، آلمان و سوئیس با بیش از یک میلیون شرکت در راهپیمایی‌ها گرامی داشته شد. در 18 اوت 1920، متمم نوزدهم قانون اساسی ایالات متحده تصویب شد و به زنان سفیدپوست حق رأی اعطا شد.

با وجود این موفقیت، نهضت آزادی در دهۀ 1960 اتفاق افتاد و تلاش‌ها منجر به تصویب قانون حق رأی شد قانونی که براسا آن همۀ زنان آمریکا از هر نژاد و با هر رنگ پوستی می‌توانستند در انتخابات شرکت کنند.

با فراگیرشدن اینترنت، فمینیسم و مبارزه با نابرابری جنسیتی دوباره احیا شد. اکنون روز جهانی زنان هر سال جشن گرفته می‌شود، به این امید که جامعه‌ای برابر در همۀ جهان پدید آید.

 

جدول زمانی روز جهانی زنان

1869؛ سوزان بی. آنتونی و الیزابت کدی استانتون انجمن ملی حق رأی زنان را  برای دفاع از حقوق زنان تأسیس کردند.

1911؛ کلارا زتکین جشن روز جهانی زنان را پیشنهاد کرد و رویدادی که 8 مارس هر سال جشن گرفته می‌شود.

1965؛ جنبش آزادی زنان برای سیاست، کار، حقوق خانواده و حق بر تعیین سرنوشت و بدن زنان مبارزه می‌کند و به همۀ زنان حق رأی داده می‌شود.

دهۀ 2000؛ با فراگیرشدن اینترنت، پیام فمینیسم، جهت‌گیری متمرکزی می‌یابد.

 

 

جدول زمانی روز جهانی زنان

بر اساس اعداد

40 میلیارد – تعداد ساعاتی که زنان در جنوب صحرای آفریقا برای جمع‌آوری آب صرف می‌کنند.

دوسوم از 796 میلیون بی‌سواد جهان، زن هستند.

از هر سه نفر زن در سراسر جهان یک نفر خشونت را تجربه می‌کند.

2.7 میلیارد زن در جهان فرصت‌های برابر کاری با مردان ندارند.

82 میلیون زن در سراسر جهان هیچ حمایت قانونی در برابر تبعیض در محل کار ندارند.

650 میلیون زن در سراسر جهان قبل از 18 سالگی ازدواج کرده‌اند.

 

 

فعالیت‌های روز جهانی زنان

خیلی‌ها ممکن است فکر کنند که در روز جهانی زنان باید برای زنان زندگی‌شان یا دوستانشان  گل، کارت تشکر یا یک هدیه بگیرند. روز جهانی زنان، روزی برای تأکید بر جنسیت زنان و جشن گرفتن این جنسیت نیست. روزی برای توجه به همۀ زنان، تفاوت‌ها و زندگی‌های متنوعشان است تا به حقوق از دست رفتۀ آنان دوباره توجه و فضای برابری رشد برای همۀ آنان شود. زنان همواره برای رفع تبعیض و به دست آوردن حقوق اولیۀ خود مبارزه کرده‌اند و این چیزی بیش از یک مناسبت ساده و جشن و هدیه است.

از حقوق زنان آگاه شوید

دربارۀ اینکه چرا حقوق زنان و رسیدن به این حقوق اهمیت دارد مطالعه کنید. مهم است که بدانید آزادی زنان و برابری آنان برای کار، تحصیل، داشتن امنیت، حضانت از فرزند، ارث و بسیاری چیزهای دیگر همان مبارزه با ظلم است و آزادی را برای همگان به دنبال دارد.

در این روز برابری‌خواهی را تمرین کنید. دربارۀ آرزوها، محدودیت‌ها، نابرابری‌ها و نیازهای زنان اطرافتان فکر کنید. تلاش کنید فرزندان دخترتان را به سوی مسیری سرشار از سربلندی و آزادی هدایت کنید و آنان را درگیر کلیشه‌های قدیمی و دست‌وپاگیر نکنید.

 

پنج واقعیت در مورد روز جهانی زنان

به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل؛ در سال 1975، سازمان ملل به طور رسمی روز جهانی زنان را پذیرفت.

روزی برای مادران؛ صربستان، آلبانی، مقدونیه و ازبکستان روز جهانی زنان و روز مادر را با هم جشن می‌گیرند.

موضوع سالیانه؛ هر سال روز جهانی زنان یک موضوع دارد و برای سال 2023 این موضوع « نوآوری و فناوری برای برابری جنسیتی» است.

شکاف دستمزد؛ در سال 2015 سازمان ملل گزارش داد که زنان هنوز به طور متوسط 24 درصد کمتر از مردان در سراسر جهان درآمد دارند. مطالعۀ دیگری نشان می‌دهد که زنان با نسبت 68 سنت به دلار کمتر از مردان برای دوران بازنشستگی پس‌انداز می‌کنند.

زنان در جلسه هستند؛ در الجزایر، زنان 70 درصد وکلای این کشور و 60 درصد قضات آن را تشکیل می‌دهند.

 

پنج واقعیت در مورد روز جهانی زنان

چرا روز جهانی زنان را ارج می‌نهیم؟

جهانی و بین سازمانی است

هیچ یک از دولت‌ها، سازمان‌های غیردولتی، خیریه، شرکت‌ها، مؤسسه‌های دانشگاهی، شبکه‌های زنان یا مرکز رسانه‌ای به تنهایی مسئول روز جهانی زنان نیستند. همان‌طور که گلوریا استاینم می‌گوید: «داستان مبارزه زنان برای برابری متعلق به هیچ فمینیستی و یا هیچ سازمانی نیست، بلکه متعلق به تلاش‌های جمعی همه کسانی است که به حقوق بشر اهمیت می‌دهند.» همه چیز در این روز دربارۀ تقابل است، هم سازمان‌هایی که از روز جهانی زنان حمایت می‌کنند و هم زنانی که این روز را جشن می‌گیرند.

یک تعطیلات جهانی

روز جهانی زنان در بسیاری از کشورها از جمله افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، بورکینافاسو، کامبوج، چین، کوبا، گرجستان، گینه بیسائو، اریتره، قزاقستان، قرقیزستان، لائوس، ماداگاسکار مولداوی، مغولستان، مونته نگرو، نپال، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوگاندا، اوکراین، ازبکستان، ویتنام و زامبیا فقط برای زنان تعطیل رسمی است.

افزایش آگاهی در سراسر جهان

شاید به نظر برسد که تا به حال خیلی پیشرفت کرده‌ایم. اگرچه پیشرفت‌هایی حاصل شده است؛ مطالعۀ اخیر بر روی 145 کشور نشان داد که هنوز شکاف جنسیتی وجود دارد. ایسلند در زمینۀ مشارکت اقتصادی و فرصت، پیشرفت تحصیلی، سلامت و بقا و توانمندسازی سیاسی به برابری نزدیک‌تر شده است و این قطعاً یک شروع است. اما در جاهای دیگر مانند یمن، شهادت دو زن مساوی با شهادت یک مرد محسوب می‌شوند. آنها حتی اجازه ندارند بدون اجازۀ شوهرهایشان از خانه خارج شوند. IWF برای تلاش برای رسیدن به استاندارد برابری جنسیتی برای همه کشورها ایجاد شد. زیرا، همان‌طور که همۀ ما می‌دانیم، افزایش آگاهی در مورد مشکلات زنان در سراسر جهان به ارتقای همۀ زنان کمک می‌کند.

 

نیکان و زنان

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت روز جهانی زنان به همۀ زنانی تبریک می‌گوید که در سختی و آسانی، هر روز برای زندگی خود و خانواده‌شان در تلاشند. نیکان به عنوان حامی خانواده‌‌ها یاری رساندن به همۀ اعضای خانواده را هدف اصلی خود می‌داند اما در این میان برای زنان به دلیل دشواری‌ها، موانع و مسائلی که در مسیر زندگی با آن مواجهند، اهمیت ویژه‌ای قائل است. در اینستاگرام نیکان می‌توانید با بعضی از آنان و داستان زندگی‌شان آشنا شوید.

اشتغال، استقلال و توانمندی زنان همواره برای نیکانی‌ها اولویت است و بخش مهمی از فعالیت‌های این مؤسسه به کاستن از رنج زنان و بهبود زندگی آنان اختصاص دارد. در این مسیر نیکان تلاش می‌کند درمان و آموزش زنان را نیز جدی بگیرد و هر جا زنی برای داشتن شغل به آموزش و ابزار نیاز داشته نیکان و خیران آن از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند.

روز جهانی زنان بر همۀ زنانی مبارک که در مسیر این کارهای خیر همراه نیکان ماندند و مددجویان را از یاری و حضور خود محروم نساختند، امدادگران، خیران و مددکارانی که در رفع مشکلات و کاستی‌ها یاور نیکان بودند و نیکان به گرمی پذیرای آنان برای همۀ برنامه‌های آینده است.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما