یک روز بدون کفش

تصویر کودکانی که بدون کفش در کوچه‌ها بازی می‌کنند، چیزی کهنه و از ریخت‌‎افتاده را به جای کفش پوشیده‌اند قلب هر کسی را به درد می‌آورد. این فکر که هنوز هستند شهرها و روستاهایی که کودکانش آن تصویر شاد بچه‌های دیگر را تداعی نمی‌کنند، می‌تواند باورناپذیر است.

در چنین وضعیتی هستند که کسانی که این کودکان را فراموش نکرده‌اند و گروه‌ها، کمپین‌ها و حتی یک روز خاص از تقویم را به آنها اختصاص می‌دهند.

10 می‌ هر سال، یک روز بدون کفش نامیده شده است. گرچه برای برخی افراد، کفش ممکن است چیز مهمی نباشد و فقط نیازی تلقی شود که به هر حال می‌توانند از عهدۀ تأمین آن برآیند.

یک روز بدون کفش به ما یادآوری می‌کند برای همۀ مردم کفش یک موضوع بی‌اهمیت نیست زیرا این گروه از مردم و به ویژه کودکانشان، توانایی خرید آن را ندارند. این روز  برای افزایش آگاهی در مورد همین موضوع است، اینکه چگونه کفش می‌تواند بر زندگی کودکان تأثیر بگذارد.

میلیون‌ها کودک در سراسر جهان به اندازۀ کافی خوش‌شانس نیستند که کفشی برای محافظت از پاهای خود داشته باشند. یک روز بدون کفش برای ما این است که به تجربۀ گذراندن روز بدون کفش بپیوندیم.

در ادامه می‌خوانید:

یک روز بدون کفش

تاریخچۀ یک روز بدون کفش

یک روز بدون کفش در سال 2007 توسط شرکت Toms Shoes به وجود آمد. این طرح زمانی آغاز شد که بلیک میکوسکی، بنیانگذار شرکت، سال 2006 در سفر به آرژانتین با زنی آشنا شد که کفش‌های کودکان آرژانتینی را  تحویل می‌داد. بلیک به زن پیشنهاد کمک داد و در طول راه دید که بسیاری از بچه‌ها ی آرژانتینی که در کوچه و خیابان بازی می‌کردند،  پابرهنه هستند. او متوجه شد کمبود کفش در آرژانتین مشکلی مهم است، به همین دلیل به شرکت خود پیشنهاد داد برای این کودکان کاری انجام بدهد.  او تصمیم گرفت کفش‌های ساده‌ای با مدل‌های تجاری «یک برای یک»، که به «یکی بخر، یکی بده» تولید کند.

به ازای هر جفت فروخته شده، این شرکت یک جفت کفش جدید را به صورت رایگان به کودکان آرژانتین و سایر کشورهای در حال توسعه می‌داد. در سال 2006، ده هزار جفت به فروش رسید و در ماه اکتبر، این شرکت اولین دسته از ده هزار جفت کفش رایگان را در آرژانتین توزیع کرد. در نوامبر سال بعد، کودکان در آفریقای جنوبی کفش‌های رایگان خود را دریافت کردند. از آوریل 2009، تعداد 140 هزار جفت کفش برای کودکان در آرژانتین، اتیوپی، آفریقای جنوبی و ایالات متحده توزیع شده است. تا سال 2012، این شرکت بیش از یک میلیون جفت را در 40 کشور جهان توزیع کرد.

نداشتن کفش می‌تواند مشکل‌ساز شود، حتی ممکن است خطر عفونت و بیماری ناشی از آن مانند پودوکونیوز وجود داشته باشد. گفته می‌شود که پودوکونیوز حدود چهار میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد. این نوعی عارضه است که در اثر تماس طولانی مدت پا با خاک رسی قرمز تحریک کننده با منشا آتشفشانی ایجاد می‌شود. وضعیتی که در آن اندام یا قسمت دیگری از بدن به دلیل انسداد عروق لنفاوی، به طور معمول توسط انگل‌های نِماتد به فیلاریازیس دچار و به شدت بزرگ می‌شوند.

به همین دلیل است که کفش می‌تواند به یک اقدام پیشگیرانه تبدیل شود. استفاده مداوم از کفش و توجه به بهداشت پا می‌تواند از این بیماری در افراد به ویژه کسانی که در اطراف خاک رسی قرمز زندگی می‌کنند جلوگیری کند.

جدول زمانی یک روز بدون کفش

2006؛ جفت کفش رایگان

اولین دسته از ده هزار جفت کفش رایگان توسط Toms Shoes در آرژانتین توزیع شد.

2007؛ یک روز بدون کفش

یک روز بدون کفش توسط Toms Shoes جشن گرفته می‌شود تا آگاهی را در مورد اینکه چگونه کفش می‌تواند زندگی کودک را تحت تأثیر قرار دهد، افزایش می‌دهد.

2014؛ شرکت TOMS Roasting

 شرکت کفش تامس، TOMS Roasting را راه‌اندازی می‌کند، با هر خریدی که به تأمین آب سالم برای افراد نیازمند کمک می‌کند.

2019؛ مدل کسب‌وکار

شرکت کفش ‌تامز مدل کسب‌وکار «یک برای یک» را متوقف کرد.

 

جدول زمانی یک روز بدون کفش

یک روز را بدون کفش چگونه است؟

بی‌کفش بیرون برو

همان‌طور که عنوان مناسبت می‌گوید، امروز یک روز بدون کفش است. پس بهتر است اگر می‌توانید، روز خود را بدون پوشیدن کفش بگذرانید. ممکن است اولین بار باشد که این کار را در فضای باز انجام می‌دهید پس این می‌تواند تجربه‌ای سرگرم‌کننده باشد.

اطلاع‌رسانی کنید

در حالی که بدون کفش فعالیت می‌کنید، چند عکس بگیرید تا در رسانه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید. به دوستان خود در مورد این روز و تاریخچه و اهداف چنین مناسبتی اطلاع دهید.

اهدای کفش

اگر مجموعه‌ای از کفش‌ها در کمدتان دارید، ممکن است بخواهید یک یا دو جفت را اهدا کنید. برخی از کفش‌ها ممکن است اغلب استفاده نشوند. کفش‌های خود را به افراد نیازمند اهدا کنید.

کمک به خیریه‌ها

مؤسسه‌های خیریۀ بسیاری در این روز برای کودکان کفش تهیه می‎‌کنند. کمپین راه می‌اندازند و تلاش می‌کنند نیروی مردم را برای این کار خوب به کار گیرند. در این کمپین‌ها شرکت کنید و بخشی از کمک به کودکان را به عهده گیرید.

با خرید پک کارت پستال 10 عددی نیکان در کار خیر سهیم باشید

چهار واقعیت در مورد پارچۀ کرباس

از آنجا که بسیاری از کفش‌های شرکت تامس در طرح «یک برای یک» از پارچۀ کرباس ساخته شده‌اند، بد نیست دربارۀ ایننوع پارچه بیشتر بدانیم.

در ابتدا از کنف ساخته می‌شود

قبل از اینکه پنبه رایج شود، کنف ماده‌ای بود که برای ساخت کرباس استفاده می‌شد و کلمه canvas از کلمه فرانسوی قدیمی chenevas به معنای کنف مشتق شده بود.

کرباس در برابر آب مقاوم است

کرباس به طور طبیعی در برابر آب مقاوم است زیرا هنگامی که الیاف مرطوب می‌شوند، متورم می‌شوند و از ورود آب بیشتر به مواد جلوگیری می‌کنند.

مادۀ محکمی است

کرباس با ساییده‌شدن و استفادۀ مداوم به راحتی پاره نمی‌شود.

می‌توان آن را به‌راحتی رنگ کرد

کرباس به راحتی رنگ می‌شود و بافت آن به‌گونه‌ای است که رنگ روی آن به مدت طولانی باقی می‌ماند، به همین دلیل است که برای ساخت بوم‌های نقاشی هم از همین پارچه استفاده می‌شود.

چرا یک روز بدون کفش مهم است؟

برای افزایش آگاهی است

از طریق یک روز بدون کفش، افراد بیشتری متوجه خواهند شد که چگونه یک جفت کفش می‌تواند زندگی فرد را برای بهتر شدن تغییر دهد. علاوه بر این، ما می‌توانیم بیشتر از چیزهای اساسی در زندگی قدردانی کنیم.

زمان اهدا است

برخی از ما ممکن است بیشتر از حدِ نیاز کفش داشته باشیم. یک روز بدون کفش می‌تواند زمانی باشد که کفش‌هایی را که کمتر استفاده می‌شود به کسانی که بیشتر به آنها نیاز دارند هدیه دهیم.

اهمیت یک روز بدون کفش مهم

نیکان و اهدای کفش به کودکان

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت همیشه تهیۀ کفش و پوشاک مورد نیاز کودکان محروم را در برنامه‌های خود داشته است. امسال نیکان به مناسبت یک روز بدون کفش کمپین «کفشدوزک» را راه انداخته است. در این کمپین قرار است 1000 جفت کفش به کودکان ه تا 15 ساله و محروم از سراسر ایران اهدا شود.

کمپینی که با همت عالی همو‌طنان عملی خواهد شد و از 20 اردیبهشت تا 9 خرداد برگزار می‌کند. این کمپین با شعار «قلب دومم را احیا کن» قصد دارد شادی را به کودکانی هدیه دهد که هر روز نداشتن کفش به آنها صدمه می‌زند یا امکان بازی کردن را از آنان می‌گیرد.

اگر این روزها سری به اینستاگرام مؤسسۀ نیکان بزنید می‌توانید اطلاعات کامل و جالبی دربارۀ این روز بخوانید.

شماره حساب بانک صادرات خیریه نیکان ماموت در اختیار قلب مهربان شماست:

شماره حساب: 0106473313007

شماره کارت: 6037691990049231

شماره شبا: 920190000000106473313007 IR

شما دربارۀ این روز چگونه فکر می‌کنید؟ دوست دارید بخشی از خانواده نیکان باشید و در تهیۀ کفش برای کودکان با ما همراه شوید؟ نظرات خود را از لینک پایین صفحه با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما