روز پرستار مهربان

پرستار در همه جای جهان با فداکاری معنا می‌شوند، انسان‌هایی عاشق که شب و روز در حال تلاشند و سلامت بیمار از هر چیزی بیشتر برایشان اهمیت دارد. سپیدپوشان خاموشی که درمان بدون آنان اتفاق نمی‌افتد و چشم امید هر بیماری آنان است.

پنجمین روز از ماه جمادی‌الاولی همزمان با میلاد حضرت زینب (س) به پاس زحمات این درمانگران مهربان روز پرستار نام گرفته است. روز پرستار مهربان است، کسانی که همۀ مردم آن را پاس می‌دارند زیرا کسی نیست که مهر و زحمت پرستاری را در زندگی خود نچشیده باشد.

در ادامه می‌خوانید:

پنجم جمادی‌الاولی، روز پرستاران مهربان

زینب کبرا (س)، شیرزن صحرای کربلا است، زنی که توانست پیام آزادگی و شهامت عاشوراییان را به شیواترین شکل به گوش مردمان برساند. به جز این او از بازماندگان حادثۀ جان‌سوز عاشورا به نیکویی پرستاری کرد به طوری که او را «بزرگ پرستار همیشۀ تاریخ» نامیدند. پنجم جمادی‌‎الاولی روز تولد اوست. زنی که با دستان نوازشگر و قلب مهربان خود، درد بیماران را تسکین می‌داد. زینب(س) پس از گذشتن از دریای خونین کربلا استوار ایستاد، بیماران را تیمار کرد، با صدایی رسا سخن گفت و نماد رشادت و حق‌طلبی شد. روز پرستار زمانی برای ارج‌نهادن به این خصایص نایاب او و گرامیداشت زحمات پرستارانی است که تجسم استواری‌اند.

برای کمک های دارویی و تجهزات پزشکی به بیماران نیازمند، شما می توانید از طریق خیریه آنلاین کمک نمایید.

روز پرستاران مهربان

پرستار واژه‌ای آشنا

پرستار، عجب واژۀ آشنایی است. کلمه‌ای که ناخودآگاه هر شنونده‌ای را به یاد آرامش و بهبودی می‌اندازد. پرستاری که در لحظات سختی و ناراحتی که به کمک نیاز داریم، یاری‌رسان ماست. انسان‌هایی بی‌ادعا که به معنای واقعی کلمه، خالصانه کار می‌کنند تا بیمار روزهای تلخ بیماری را در آرامش بگذراند و بهبود یابد.

پرستار اما چیزهای دیگری را هم به یاد ما می‌آورد؛ ساعت‌های کار طولانی، تنهایی، بیداری‌های شبانه، دوری از خانواده و خستگی. پرستاران این همه مرارت را تاب می‌آورند تا هریک از ما بتوانیم از بستر بیماری برخیزیم و دوباره به زندگی برگردیم. ما به خانه می‌رویم اما این پرستاران هستند که در اتاق‌های پرشمار بیمارستان‌ها پای دردهای بیماران می‌مانند، درمانشان می‌کنند، حرف‌هایشان را می‌شنوند و همچنان بیدار می‌نشینند تا جان دیگری را نجات دهند.

با خرید عروسک های دست ساز نیکان، دست کودکان نیازمند را بگیریم.

پرستار کیست؟

حالا که صحبت از پرستاران است، خوب است به این سؤال هم پاسخ دهیم که در جهانی پزشکی پرستار به چه کسی می‌گویند؟ پرستار کسی است که در زمینۀ اصول علمی و مهارت‌های حرفه‌ای مراقبت سلامت، درمان و آموزش پزشکی بیماران تحصیل کرده و در آن مهارت داشته باشد.

هرچند در گذشته به تمام مراقبان بیماران پرستار می‌گفتند، اما امروزه پرستار فردی است که در این زمینه تحصیلات دانشگاهی دارد. در ایران پرستارانی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری وجود دارند. رشته‌های جدیدی هم در مقطع کارشناسی ارشد با مبنای پرستار وظیفه‌مدار راه‌اندازی شده ‌است. از سوی دیگر برای به روز نگهداشتن دانش پرستاران، سازمان نظام پزشکی امکان آموزش مداوم را برای آنان فراهم کرده است.

کار پرستاران در تعامل با دیگر اعضای کادر درمان امکان‌پذیر است، به همین دلیل پرستار نمی‌تواند مرکز درمانی مستقلی داشته باشد، بلکه باید در مراکز درمانی مانند بیمارستان، درمانگاه یا مطب به عنوان عضوی از تیم درمانی کار کند.

با سفارش و خرید بنرهای تسلیت برای ترحیم و تسلیت عزیزان و آشنایان خود، در کارهای خیر نیز سهیم شوید.

براساس استانداردها، تعداد پرستاران باید سه برابر تعداد پزشکان یا دو برابر تعداد تخت‌های بیمارستانی باشد. به بیان دیگر در ازای هر هزار نفر جمعیت، باید سه پرستار وجود داشته باشد. همچنین استانداردهای جهانی نشان می‌دهد در بخش داخلی و جراحی، هر چهار تا شش بیمار باید یک پرستار داشته باشند.

روز پرستار در ایران

اهمیت پرستاران در حفظ سلامت جامعه

پرستاری از جملۀ مهم‌ترین بخش‌های سیستم درمان در همۀ کشورهاست. شاید تصویر ما از پرستار فقط سپیدپوشی باشد که نبض بیماری را در دست دارد، پرستاران اما در بخش‌های متفاوتی از بیمارستان‌ها مشغول کار هستند، از اتاق عمل گرفته تا بخش زایمان و مراقبت‌های ویژه هرکدام پرستارانی با تخصص مرتبط نیاز دارد. آنها بخش بزرگی از کار درمان را در بیمارستان‌ها به دوش می‌کشند و حافظان واقعی سلامت جامعه هستند. بدون این افراد متخصص، بهبودی بیماران غیرممکن می‌شود زیرا پرستاران جایگزینی ندارند و جان مردم به وجود آنان بسته است.

آرامش روحی بیمار

وقتی با جسمی دردمند و روحی ناتوان از تاب آوردن بیماری، روی تخت بیمارستان بستری هستیم، هیچ‎کس همچون پرستاری مهربان نمی‌تواند غربت بیمارستان را تحمل‌پذیر کند. پرستاران صبور و همدل هستند، می‌دانند آدم نیمه‌هوشیاری که تازه از اتاق عمل بیرون آمده چه نیازی دارد و کودکی که دور از پدر و مادر در بستر بیماری است را چطور باید آرام کرد. همۀ این ویژگی‌هاست که موجب می‌شود آنان بتوانند بیماران را از نظر روحی آرام کنند.

اطلاعات کامل درباره نحوه و شرایط اهدای سلول های بنیادی خون ساز برای بیماران سرطانی

گسترش مهربانی

پرستاران مهربانند، این نخستین صفتی است که دربارۀ پرستاران به ذهن ما می‌رسد. وقتی بیماری سلامتی‌‌اش را بازمی‌یابد، وقتی که زخمی حادثه‌ای، روی پاهای خودش به خانه می‌رود، پرستاران بیش از هر زمان دیگری خوشحال می‌شوند.

پرستاران بی‌چشمداشت مهربانند، کارهای بسیاری برای ما می‌کنند که وظیفۀ آنان نیست و فقط از قلبی بزرگ سرچشمه می‌گیرد. آنها شغل سختی دارند اما همچنان از خودگذشته‌اند و همین آنان را به نماد مهربانی تبدیل کرده است.

آنان نه فقط مهربانند بلکه روح نوع‌دوستی و شفقت را در جامعه می‌گسترند و در این جهان سراسر اندوه و نابرابری به ما ثابت می‌کنند که هنوز می‌توان مهربان بود، به دیگران خوبی کرد و توقعی هم از آنان نداشت. به همین دلیل است که امروز که روز پرستاران مهربان ماست را نباید از یاد ببریم.

مصائب پرستاری

دربارۀ دشواری‌های پرستاری می‌شود روزها صحبت کرد. پرستاران روزها و شب‌هایشان را در بیمارستان می‌گذرانند، میان دردهای بی‌پایان بیماران، پدرهای خوشحال از تولد فرزند و فرزندان عزادار پدر و مادر، زخمی‌ها، تصادفی‌ها، وضعیت‌های اورژانسی و پر از استرس و ساعت‌های خستگی. پرستاری روحیه‌ای پولادین می‌خواهد که هرکسی توان تحملش را ندارد.

کار پر استرس

پرستاری در فهرست مشاغل سخت قرار دارد، شاید کارکردن در فضای پرالتهاب و وضعیت‌های وخیم بیماران عامل قرارگرفتن این شغل در چنین فهرستی باشد. میزان استرس در چنین شغلی آن‌قدر بالاست که می‌تواند سلامت روان پرستاران را هدف قرار دهد و فشار روحی بسیاری بر آنان وارد سازد. کارکردن در وضعیت‌های استرس‌زا ناتوان‌کننده است و می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به افراد بزند، به همین دلیل است که مراقبت از سلامت روان پرستاران یکی از وظایف سیستم درمان تلقی می‌شود.

برچسب baby on board برای حفظ امنیت فرزندان شما.

دوری از خانه

بعضی کارها تعطیل‌بردار نیست و همیشه باید برایشان آماده بود. پرستاری، از جمله این حرفه‌هاست. پرستاران مجبورند در هر ساعتی از شبانه‌روز برای کار آماده باشند و همین موجب می‌شود ساعت‌های طولانی را دور از خانواده سپری کنند. پرستاران مجبورند شیفت‌های کاری 24 ساعته را بگذرانند و این همه کار کردن آنها را چنان خسته می‌کند که وقتی به خانه برمی‌گردند به توانی مضاعف برای انجام کارهای روزمره و ایفای نقش‌های خانوادگی نیاز دارند. این سکه اما روی دیگری هم دارد و آن دلتنگی برای اعضای خانواده است که در ساعات کار می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

مشکلات شغل پرستاری

نیکان، قدردان پرستاران

گرچه پرستاران در ازای کاری که می‌کنند حقوق دریافت می‌کنند اما کارشان به از خودگذشتگی و خیرخواهی بی‌اندازه‌ای نیاز دارد. آنها در بحران‌ها داوطلب کمک به آسیب‌دیدگان هستند و یاری رساندن به بیماران نیازمند را نیز فراموش نمی‌‎کنند. هنوز یادمان است در روزهایی که کرونا شهرها و روستاهای کشور را درنوردید، پرستاران خط مقدم مبارزه با این بیماری بودند و چنان شبانه‌روز به کار مشغول بودند که هیچ پاداش مالی برای آن کافی نخواهد بود.

همین روحیه است که آنان را در ردیف انسان‌های ازخودگذشته و خیر قرار می‌دهد. مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت روز پرستاران مهربان را به همۀ این انسان‌های شریف تبریک می‌گوید و برای آنان سلامتی آرزو می‌کند.

نیکان در سال‌های فعالیت خود با پرستاران بسیاری به‌عنوان داوطلب همکاری کرده است و آنان همیشه در مواقع بحرانی همراه نیکان بوده‌اند. نیکان افتخار دارد شرایط تحصیل تعدادی از دانشجویان پرستاری نیازمند را فراهم و کمک کند که پرستاران نوپای جامعه به مقصد خود برسند. فعالیت‌هایی که در اینستاگرام نیکان هم می‌توانید دربارۀ آنها بخوانید.

همچنین نیکان بخش مهمی از فعالیت‌های خود را به درمان نیازمندان اختصاص داده است، کاری که بدون کمک و همکاری پرستاران در مجموعه‌های درمانی سراسر کشور ممکن نبود. هر مددجوی بیماری که به سلامتی بازگشته است مرهون لطف و زحمت پرستاران است و نیکان از این بابت قدردان جامعه پرستاری است. روز پرستار بر شما مبارک.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما